Örgütlerde Yedekleme Planlaması ve Önemi

Şirketinizde, kritik pozisyonda bir çalışanınız var ve işi bırakmak üzere, sizinde onun yerine koyacak bir yedek çalışanınız yok. Yalnız değilsiniz, araştırmalar gösteriyor ki birçok şirket bu duruma yeterince hazırlıklı değil.
Bunun temelinde o güne kadar sürdürülmüş “tek adam”a dayalı yönetim anlayışı bulunmaktadır. O “tek adam” da, çeşitli sebeplerden dolayı ayrılma günü geldiğinde doğal olarak firma ile ilgili tüm bilgilerini de beraberinde alır götürür. Bunun genelde, firmaların yedekleme ve bilgi aktarımı sıkıntısından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Düzgün işleyen bir yedekleme sistemi ile bu tür olayların belli bir ölçüde önüne geçilebilir.

Kariyer yönetimi için, yedekleme planları bir firmanın olmazsa olmazıdır. Dışarıdan yönetici almak yerine, zaten firma kültürünü tanıyan ve firmada tanınmış kişiler ile yola devam etmek zaman kaybını önleyecektir. Sadece yöneticiler için değil, yedekleme planlaması firmadaki her pozisyon için mutlaka yapılmalıdır. Her rol için, yapılan işleri bir sonraki kişiye aktarabilecek kişiler belirlenmelidir.

Yedekleme planlaması yapıldığında,
– Zamanı geldiğinde beklediği role geçen kişi kendisini bu rol için hazır hisseder.
– Çalışma çevresi ve arkadaşları tarafından daha kolay kabul görür.

Kritik pozisyonlar için mutlaka B ve hatta C planının her zaman hazır tutulması gerekir.

Acil durumlar için ( Yedekleme için bir isim belirlenmediyse / belirlenemiyorsa ) ;
– Rolün hangi ölçüde kritik olduğu,
– O işin yapılmaması durumunda hangi pozisyonların etkileneceği,
– İş devrinin ortalama kaç gün süreceği,
– İş devrinin kimin yapabileceği,

gibi farklı soruların cevaplarının iyi belirlenmesi gerekmektedir.

İşe alımlar kadar firmalarda yaşanan ayrılıklarda doğaldır. Karşılıklı uzun ömürlü ilişkiler hedeflense de, o kişiye her yıl büyük yatırımlar yapılsa da, kişiler bazı sebeplerden dolayı işi bırakabilirler. Bu durum firmaların taze bir bakış açısı için gerekli olabilir. Yedeklenen kişi bir anlamda kendini rahat hisseder ve firmada kaos yaşanmadan bu tür zamanlar daha rahat atlatılır.

Ek olarak,
Yiğit Oğuz Duman, “Şirketler pozisyondan çok kritik rollerin, kritik yetkinlikteki liderlerini yedeklemeye ve güçlendirmeye çalışıyor” diyor. Yiğit Oğuz Duman’a göre bunların yedeklenmesi kadar elde tutulması da İK için hayati derecede önemli.

Dipnot:

Yiğit Oğuz Duman kısaca, Duman Yönetim Danışmanlık ile özellikle Liderlik Gelişim ve Değişim Yönetimi Programları geliştirmekte ve kurumlara bu konularda danışmanlık vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *