Siz tam olarak nerede olmak istiyorsunuz ? (Kariyer)

Yaz mevsiminin gelmesinden midir bilmiyorum, ama son günlerde yoğun olarak duymuş olduğum sorun: “Her şeyden çok sıkıldık yeni bir kariyer planı istiyoruz” oluyor.

Siz tam olarak nerede olmak istiyorsunuz ?

Çoğunlukla nerede olmak istiyorsun sorusuna karşılık kişiler, sektör ve departman değiştirmek istiyorum gibi cevaplar veriyorlar. Ancak bu cevapların hiçbiri değişim için yeterli değil. Mutlu olmak istiyorsanız, değiştirmek istediğiniz şeyler de netlik istemek zorunda.

Somut bir örnek verelim örneğin, “Çeşme-Alaçatı’da deniz kenarında oturup, içeceğimi alıp uzun uzun denizi seyretmek istiyorum.” buraya kadar herşey net gibi gözüküyor. Ancak halen atladığınız bir durum var.

Bunu yaparken kendinizi nasıl hissetmek istiyorsunuz?

Mutlu ? Melankolik? Huzurlu? Kızgın? Umursamaz?
Bunuda yaptık güzel.. Bir sonraki aşama yanınızda kim olsun ?
Arkadaş? Sevgili? Yalnızlık? Köpeğiniz? Kediniz?

ve son olarak size, konumunuzu belirlemeniz ve bulunduğunuz yerden hayalinize nasıl gideceğinizi belirlemek kalıyor.

Kariyer planınızı yaptık peki ya duygularınız ?

Sosyal hayatınızdaki gibi iş hayatınızdaki değişimleride buna göre planlamanız gerekmektedir. İş yaşantısına sosyal hayatı biraz benzetmek mümkün. Aynı sosyal hayat gibi iş yaşantınızda da duygularınız vardır.

Eğer, kariyer planınızı değiştirmek istiyorsanız kendinize sorular sorun,

Hayattan beklentin ne?, Neden mutsuzsun?, Seni ne motive eder mesela? Şirketin yüzü mü olmak istiyorsun?, Şan şöhret mi istiyorsun?, Yeni şeyler mi yaratmak istiyorsun?

Bu soruların cevaplarını kendiniz veremiyorsanız bir danışmandan yardım almanızı öneriyorum veya danışman istemiyorum diyenler için önerim, bol bol araştırın tercihinizi doğru yapın.

Unutmayın yaşamın amacı mutluluktur, kalıcı mutluluğu yakalayın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *