Milyarder Elon Musk’ın Günde 1 Dolar Harcayarak Olan Yaşamı

Bir girişimcinin ömrünü sürdürmesi için ne gereklidir ? Bir ay boyunca günde sadece 1$ harcayarak hayatta kalmayı deneyin. Eğer bunu yaparsan girişimci olabilirsin. İşte Elon Musk bunu başarmış.

Öncelikle Elon Musk’ı tanıyalım :
– 1971 doğumlu.
– 12 yaşında kendi hazırladığı ilk bilgisayar oyununu satar.
– 20’li yaşların sonunda multimilyoner olur.
– Tesla şirketinin sahibi, ortağı ve CEO’su.

Elon Musk bir zamanlar Ontario’daki Queen’s Universitesinde açlık çeken bir kolej çocuğuymuş. Ancak bu durumundan dolayı değil, kendi tercihi olduğu için. Elon Musk henüz bir üniversite öğrencisiyken mezun olduktan sonra ne iş yapacağını düşünmek yerine insanlığın hayatta karşılaşabileceği büyük zorlukları ve bunlarla ilgili ne yapabileceğini düşündü. Bunun üzerine, minimum yiyecekle nasıl idare edebileceğini düşünmeye başlar ve 1 ay boyunca yemeğe sadece 1 $ harcar. Bol bol sosisli sandviç ve makarna gibi yiyeceklerle geçen bu ay sonunda başardığını görür; kalabileceği bir yer ve bilgisayarı olduktan sonra 30$ ile ayı bitirebilmiştir.

Bu ona şu bakış açısını getirir: girişimci olduğunda ilk başlarda ayda 30$ bile kazansa geçinebilecektir ve kendini başarılı görecektir.

Bu deney ile anlamış olmalıyız ki, bir iş yapacağımız zaman ya da bir girişime başlamak için konfor alanımızın ne olduğunu belirlemeliyiz. Elon Musk’ın yapmış olduğu “konfor alanından çıkma” deneyinin ona bambaşka bir bakış açısı kattığı ortada.

Eğer siz böyle bir deney yapmış olsaydınız hangi konfor alanınızdan çıkıp, neyden ödün verirdiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *