Yerli Arama Motoru Gündemi

Yerli Arama Motoru

Geçenlerde Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Peki, yerli arama motorunu biraz incelemeye alalım.

Bildiğimiz gibi, Google, Bing, Yandex, Yahoo en çok kullanılan ve aklımıza ilk gelen arama motorlarıdır. Bu arama motorlarından sonra bizim yerli arama motorunun piyasada tutunması ve Türkiye’de üretilen verilerin, dataların Türkiye’de depolanması ve Türkiye’de raporlanması çok önemli bir adım.

Arama motoru denilince aklımıza ilk gelen Google’ın tarihine bakalım.

Google Kısa Tarihi

Yaklaşık 20 yıl önce Standford’da 2 doktora öğrencisi bir proje geliştirdi. Bu proje, bir sitenin başka bir siteye link vermesi ile ilgiliydi. Bu analiz algoritması, PageRank olarak adlandırıldı. 1997 yılında Google.com ‘u açtılar. ve 1998 ‘de şirketi resmen kurdular. 1999 yılında 25 milyon $ lık büyük bir yatırım aldılar. 2004 yılında halka arzı gerçekleştirildi. 2015 yılında AlphaBet isimli bir holding bünyesinde şirket çalışmaya başladı.

Google’ın aktif olarak bir çok hizmeti bulunuyor, Gmail, Drive, Translate, Adwords, Adsense, Analytics, Android, Chrome, YouTube ve Dns gibi..

20 Yıllık Bilgi Birikimi

Google 20 yıl boyunca sağladığı hizmetlerle 20 yıllık verileri bünyesine topladı. Sadece Google Analytics servisi ile bile binlerce sitenin verilerini toplamış oldu ve bilgi birikimi sağladı.

Bu bilgi birikimi için bile, bu verileri üretebilecek yazılımlara destek verilmelidir.

Maddi Kaynaklar ve Ar-Ge

Ülkemizde Ar-Ge bölümünü para ve kaynak tükettiğinden dolayı gereksiz bir bölüm olarak görülür. Bu bölüme, gerekli değerin verilmemesi ve gereksiz bir bölüm olarak görülmesi bizim yerli arama motorumuz için ne kadar sağlıklı olur bilemem. Çünkü özellikle inceleme ve mühendislik yöntemlerinin uygulanmasının yapılması gerektiğinin altını çizelim.

Google ‘ın çatı şirketinin değeri yaklaşık 600 milyar dolar, eğer yerli bir arama motoru yapmak istiyorsak muhtemelen bu yapılanmaya ayrılacak maksimum bütçe, 100 milyon dolar gibi bir rakam olmalıdır. Bu bütçeyi birde yönetmek gerekiyor.

Yazılımcılarımız ve Mühendislerimiz

Türkiye’de yetişmiş çok iyi yazılımcı ve mühendislerimiz bulunmakta. Bu kesimin büyük bir kısmı yurt dışında yaşamaya karar verip gittiler. Türkiye’de malum geçim sıkıntısından dolayı,geriye kalanların bir kısmı kendi alanından daha çok başka alanlara yönelerek köreldi, bir kısmı girişimci olarak kendi ayakları üzerinde durmaya çalıştı.

Türkiye’de bu düzeyde büyük çaplı bir proje için ekip toplamak oldukça güç.

Uzun lafın kısası,

Üniversite sınav zamanı ÖSYM sitesi çalışmaz, KOSGEB başvurusu yapmanız gerektiğinde sitesi açılmaz, sınav sonuçları açıklanacağında MEB’in sayfası açılmaz. Bunları bıraktık biz yerli bir arama motoru kuralım dedik. Bu alt yapımız ile nasıl ayakta duracak bu arama motorumuz? Devletin bu konuda 1-2 yıllık değilde, bir 20 yıllık vizyon izlemesi gerekmektedir. Gerçekten tüm ülkenin birlik olacağı bir hareket planı yapmak gerekiyor. Gerekli yerlere gerekli yatırımlar yapılmaz ise, bu başarılı kişileri ve iş gücünü Türkiye’de tutmak mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *