Pazarlamada Güçlü Sözcükler !

Hayatımızın temel taşı haline gelen iletişim, sözcüklerin gücü ile bizlere fayda sağlamaktadır. Bazı pazarlama kampanyalarının başarılı olmasının sırrı sihirli bazı sözcüklerden geçer biraz onlardan bahsedelim.

Özellikle internet üzerinden pazarlama yapıyorsanız bu kelimeler sizin işinize çok yarayacaktır.

Güçlü Pazarlama İçin Güçlü Başlık

Pazarlama ipuçlarının en başında kesinlikle ilgi çekici, müşteri odaklı bir başlık geliyor. Bu başlık insanların ilgisini kolaylıkla kendine çekmeli.

Başlık örnek 1;

“Nasıl Para Kazanılır ?”

Başlık örnek 2;

“Ücretsiz Para Kazanmanın Sırları”

Bu örneklediğimiz 2 örnekten, kesinlikle 2. örnek müşteriye daha cazip gelecektir ve 2. başlık kesinlikle 1. ye göre daha çok tıklanma alacaktır.  Kullanılan “Ücretsiz” ve “Sır” sözcükleri kişi üzerinde merak uyandırır.

Bu küçük örnekten sonra, güçlü sözcüklerimize birkaç örnekle devam edelim.

1 ) Ücretsiz

Yazımızın başındaki örnekte de kullanmış olduğumuz “ücretsiz” sözcüğü, satış alanında oldukça ilgi çekici bir sözcüktür. “Bir alana ikincisi ücretsiz-hediye” gibi orta veya uygun fiyatlı bir ürünü ücretsiz şekilde sunmak, daha fazla dikkat çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

2) Garantili / Risksiz

Şunu unutmayalım, müşteri risk altında olduğu, herhangi bir güvencesi olmayan yerden alışveriş yapmak istemez. “garantili” ve “risksiz” gibi sözcükler, müşteri için bir güvencedir.

3) Çünkü

Müşterinize neden eyleme geçmesi gerektiği hakkında sebepler verin.

4) Kaçırmayın

Müşterinize, aciliyet anlamı taşıyan ve alıcıyı harekete geçiren terimleri seçmeye öncelik vermeliyiz. “kaçırmayın” sözcüğü bunların içinde en göze çarpanıdır. “Bu Fırsatı Kaçırmayın!”, “%50 İndirimi Kaçırmayın!” gibi başlıklar son derece ilgi çekici olacaktır.

5) Kolay

Herhangi bir müşteriniz e-ticaret siteniz üzerinden birşey almak istediğinde onu en kolay yoldan almayı tercih eder. Bu yüzden karışık sitelerden çok basit şekilde işlem yapabileceği siteleri tercih eder. Kolay yoldan, hızlı bir biçimde ve zahmetsiz alışveriş veya abonelikler müşteri için daha cazip bir seçenek olacaktır. “zahmetsiz” ve “kolay” sözcüklerini satışlarda kullanmanızı tavsiye ederim.

6) Gizli

Özellikle başlıklarınızda kullanabileceğiniz bir sözcüktür. Çok paylaşımı olmayan bir konu hakkında yazarsanız bunu bir “sır” olarak takipçilerinizle paylaşabilir ve çok sayıda tıklanma oranı sağlayabilirsiniz.

7) Sen / Siz

Samimi bir dil pazarlamada her zaman işe yarar ancak bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir. Karşılıklı sohber havasını koruyarak diğer yandan resmiyeti sağlamak çok kolay değildir. Bunu başarabilirseniz pazarlamayı doğru şekilde yapabileceğiniz görüşündeyim.

8) Sınırlı Zaman

Zaman sınırlaması, alıcıyı harekete geçirme konusunda kesinlikle en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.Fakat bir ürünü yalnızca sınırlı bir süre için düşük fiyatlı tutma sözü veriyorsanız, kesinlikle öyle yapın. Zira müşteri, sınırlı zaman zarfından sonra tekrar aynı fiyatı gördüğü takdirde markaya olan güveni sarsılabilir.

9) Anında

Mümkün oldukça çözüm odaklı ve kısa sürede gerçekleşecek sözler vermeye çalışın. Çünkü, müşteriler anında bilgi sahibi olmanın, yatırımcılar ise anında para kazanmanın peşindeler.

Bunların haricinde; “%100 para iadesi garanti”, “Hiçbir yükümlülük yok”, “Pazarlık”, “İspatlanmış”, “Anlık” gibi kullanımlar da pazarlamayı güçlendirir.

Müşteriye ulaşmanın zor yanları var elbet, bunu kolaylaştırmak sizlerin elinde…

Herkese bol şans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *