United Partners Türkiye Kurucusu Hakan Güner ile Keyifli Röportajımız

gm

United Partners Türkiye kurucusu Hakan Güner ile “Danışmanlık” ve “Başarı” üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Keyifle okuyunuz…

– Merhaba, Hakan Güner kimdir ? Okuyucularıma biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Kendini sürekli gelişime adamış ve sürekli gelişen biri… mesleki olarak makine ve malzeme üzere uzmanlaşdım daha sonra ise bir çok uluslararası firmada yöneticilik pozisyonlarında bulundum ve 2005 yılında Amerika’da en iyi 10 mühendis arasında gösterildim. Bir çok kuruluşun Yönetiminde bulunuyorum hakkında daha detaylı bilgi hakanguner.net ‘dir.

– Danışmanlık sizce nedir ?

Danışmanlık Emekli olunca , işini kaybedince , belli bir yaşa gelince ve birkaç tanıdığın işletmesinde veya kurumunda bilgi pazarlama işi olarak Türkiye de halen devam etmekte eline çanta ve bilgisayar alan birkaç yerde de ufak tefek çalışmış olan herkes Türkiye de danışman Lakin ben ve ekibim ise tamamen profesyonel hayatın zirvelerinden sonra bilgilerimizi belirli format ve metodolojiler ile şirketlere pazarlayan kişileriz eğer biri kendine danışman diyorsa formatı ve metodolojisi olmalı ben bilemem neredeyken böyle yapıyorduk gibi cümlelerden anlayacağımız şey şudur ki bu kişi bir yerde öğrendiklerini kendini geliştirmeden başka sistematik bilmeden en mükemmelinin bu olduğuna inanarak kendine danışman der. Oysaki ben ve ekibim bu 2017 yılı için kendimiz geliştirmek adına 20.000 bin dolar bütçe ayırdık.

– Siz ne zamandan beri danışmanlık yapıyorsunuz ? Danışmanlık yapmaya nasıl karar verdiniz ?

2009 yılından bu yana danışmanlık yapıyorum ve United Partners Türkiye ‘nin sahibiyim. 2006 yılında profesyonel iş yaşamımı sonlandırıp 2. Kez okul harici Amerikaya gittim ve hangi iş kollarında bulunurum diye araştırma yaparken Danışmanlık şirketlerinden Brandnaples ( yönetim danışmanlığının en önemli markası ) ve Lean Enterpriee İnstittute – USA ( Türkiye ile hiçbir alakam yoktur ) danışman olarak ciddi kurumlar da çalıştım 2009 ‘da Türkiyede de United Partners ile faaliyetteyiz.

– United Partners hakkında bilgi verir misiniz ? Son dönemlerde gerçekleştirdiğiniz veya gelecekte gerçekleştireceğiniz proje ve kampanyalar hakkında bilgi verir misiniz ?

United Partners hikayesi tam bir fıkra gibidir. 2 amerikalı 1 alman bir Türk yüksek lisansta 1998 ‘de buluşmuşlar ve daha sonra Amerikalılar United Partners’ı kurup NY ve Chicago’da ofislerle faaliyete geçmişler Alman olan Rudolf kendi ülkesinde BMW ve TysenKrup gibi şirketlerde yöneci iken Türk olan Hakan ‘da 2006’ya kadar bir çok şirkette yönetici iken birden 2007 de United Partners Munich ve 2009 da İstanbul 2010 ‘da da Bursa ofisleri faaliyete geçmiş Global ve kendi metodolojileri , standartları ve sistematikleri olan geniş bir network ve bilgi ağına sahip ciddi bir know – how ile müşterilerine hizmet eden bir Global şirkettir. Son dönemde Başarılı bir şekilde Anadolu motor ( Türkiye’de motor üretimi yapan bir yer var ) üretim değişim projesi yapıyoruz , BMW almanya ekibine destek oluyoruz , Alcoa Türkiye operasyonlarını yönetiyoruz , Kale grubunda çalışmalarımız devam ederken Yerli otomobil konusunda da SAE ( Society of Automotive Engineer ) Türkiye temsilcisi olduğumuz için desteğimiz var ayrıca Legrand , Adidas , Sony gibi projelerimiz de mevcut. Ortadoğuda Dubai , Asyada ise Almatı , Çimkent , Bakü , Öskemen de projelerimiz devam ediyor.

– Bu kadar yoğun çalışırken ailenize nasıl vakit ayırabiliyorsunuz?

Kuralım belli hafta sonu hiçbir güç beni danışmanlık projesinde tutamaz bazen haftasonu eğitim oluyor , yurtdışı projelerimde ailemle seyahat edebiliyorum ben çalışırken onlar şehri geziyor ve akşama otel + eğlence mekanlarındayız. 2017 ‘den itibaren ise yönetim kurulunda bulunduğum şirketler ile belirlediğim 3 şirkete danışmanlık ile çalışıp 1 veya 2 iş günün boşa çıkartmayı ailem ile tekne ile araba ile uğraş vermeyi düşünüyorum.

– Herkes danışman olabilir mi ? Bu konuya ilgi gösterecek/gösteren kişilere önerileniriz nelerdir ?

Bir veya bir çok konuyu iyi bilmek demek danışman olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Danışman dediğiniz kişilerin google’dan bir farkı olmamalı sürekli güncel ve detaylı bilgiler ile donanmış sanayi ve sektörleri takip etmekle kalmayıp güçlü network’ü yönetebilme becerisidir diğer taraftan iyi bir belagat + hitabet ile sunum becerisi kendine has bir yapıdaki kişiler danışman olabilir. 40 yıl bir sektörde çalışmış olmak artık bir şey ifade etmiyor evet sektörünüzde 40 yıllık bir çalışmanız var ama dünyadan bir haber kalmışsınız bir anlam ifade etmiyor son 10 yıldaki gelişmeler 40-50 yıllık tecrübelerin hepsini çöpe attı bir anım şudur ki 1989 da teknik resimden bütünlemeye kaldım sebebi eksen çizgisini 0.5 kesik çizgi ve nokta değilde 0.9 ile düz çizmemdi şimdi bir prob bir cime dokunuyor ve tüm resimlerini saniyeler içinde çiziyor. İşte sizin çok iyi teknik resim çizmeniz artık bu çağda para etmiyor. Kısacası danışman güncel ve haberdar çok sektör görmüş ve uygulamaları olan biri olmalı.
Gençlere tavsiyem bir işletmede max. 4 yıl çalışsınlar ömür kısa 45 yaşına kadar görebildiği kadar işletme görsün uygulama yapsın ve sonra danışman kıvamına gelsin. Kimse 20 veya 30 lu yaşlarda birinden bir şey öğrenmek için para ödemez.

– Sizce başarı nedir ? Başarılı olmak için ne yapılmalı ?

Başarının bendeki tanımı; bulunduğun koşullarda en iyisinden bir fazlasını yapabilmektir. Başarılı olabilimek için çok okumak , çok dinlemek , çok izlemek ve çok deneme yapmak gerekli bu çoklar başarılı olabilmeniz için kafi gelir.

– Son olarak bunlar dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yeni nesli çok beğeniyorum harika çocuklar içlerinde % 2-4 lük bir kısım diğer guruba hükmedecek bunun için bilgi değil yetenekli olanlar becerecek ve bu nedenle yeteneklere yoğunlaşmalı ben çocuklarımı bilinen ve her anne babanın istediği meslekler değil yetenekleri ile var olacakları işlere yönlendireceğim. Benim ekibimde kumaşı iyi olanlar vardır bilgili yada etiketli kişiler değil.

hg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *